TJEDNI PREGLED/ Isplaćeno 87 novčanih pomoći građanima i 190 subvencija za pokriće troškova najma poslovnog prostora, nabavljena sportska oprema za vrtiće Pile, Ciciban i Palčica vrijedna 220 tisuća kuna…

458

U travnju ukupno isplaćeno 87 isplata novčanih pomoći građanima koji su zbog pandemije koronavirusa ostali bez primanja

U sklopu donesenih mjera pomoći za prevladavanje krize uzrokovane koronavirusom Upravni odjel za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Grada Dubrovnika isplatio je drugi ciklus privremene novčanu pomoć za 44 korisnika u ukupnom iznosu od 94.500 kuna. Tako je za mjesec travanj za 87 korisnika ove mjere ukupno isplaćeno 187.500 kuna.

Prvi ciklus isplaćen je 28. travnja za 43 korisnika u ukupnom iznosu od 93 tisuće kuna, nakon kojeg su novi zahtjevi nastavili svakodnevno pristizati. Privremena novčana pomoć za samca iznosi 1.500 kuna mjesečno dok za kućanstvo iznosi 3.000 kuna mjesečno, a isplaćuje se za mjesece travanj, svibanj i lipanj 2020. godine.

Podsjetimo, na internetskim stranicama Grada Dubrovnika objavljene su detaljne upute i kriteriji te svi potrebni obrasci zahtjeva kako bi građani, ali i gospodarstvenici mogli ostvariti svoja prava obuhvaćena paketom mjera.

Paket mjera za ranjive skupine iznosi 17,15 milijuna kuna, dok mjere financijskog oprosta za gospodarstvenike dosežu 28,75 milijuna kuna. Dodatno se odgađa naplata 38,4 milijuna kuna proračunskih sredstava.

190 korisnika subvencije za pokriće troškova najma poslovnog prostora

Subvenciju za pokriće dijela troškova najma poslovnog prostora za gospodarske subjekte na području grada Dubrovnika ostvarilo je 190 gospodarskih subjekata te će Grad navedenu mjeru za mjesec travanj subvencionirati u ukupnom iznosu od 433.124,66 kuna.

Riječ je o subvencijama Grada Dubrovnika u sklopu donesenih mjera financijske pomoći gospodarstvenicima za prevladavanje krize uzrokovane koronavirusom, a isplate počinju idući tjedan.

Ovim putem iz nadležnog Upravnog odjela za turizam, gospodarstvo i more napominju korisnicima mjere da su za mjesec svibanj dužni dokaz o uplati najma poslovnog prostora dostaviti najkasnije do 31. svibnja, a za lipanj do 30. lipnja jer im se u protivnom neće moći isplatiti potpora za idući mjesec.

Uvjeti, kriteriji i načini isplate subvencija pravnim i fizičkim osobama definirani su Odlukom o dodjeli ovih subvencija i to u iznosu do maksimalno 2.500 kuna mjesečno za razdoblje travanj, svibanj i lipanj. Odredbe ove odluke nisu se odnosile na gospodarske subjekte koji imaju sklopljene ugovore o najmu poslovnih prostora u vlasništvu ili suvlasništvu Grada Dubrovnika, na koje se odnosi mjera smanjenja zakupnine za iznos od 50 %.

Podsjetimo Grad je uz niz financijskih ušteda osigurao provođenje paketa mjera za ranjive skupine  u iznosu 17,15 milijuna kuna, dok mjere financijskog oprosta za gospodarstvenike dosežu 28,75 milijuna kuna te se dodatno odgodila naplata 38,4 milijuna kuna proračunskih sredstava.

Gradonačelnik s predsjednikom Vlade RH Plenkovićem o situaciji u turizmu i prometu na dubrovačkom području

Povodom posljedica koje je prouzrokovala epidemija koronavirusa u sektoru turizma i prijevoza, predsjednik Vlade Andrej Plenković sastao se u Banskim dvorima s gradonačelnikom Grada Dubrovnika Matom Frankovićem. Uz predsjednika Vlade na sastanku su sudjelovali i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar turizma Gari Cappelli kao i državni tajnik u Ministarstvu turizma Frano Matušić.

Budući da je turizam najvažnija gospodarska grana na dubrovačkom području, gradonačelnik Franković istaknuo je nužnost specifičnih mjera pomoći za ovogodišnju turističku sezonu. U prvom redu, s obzirom da je Dubrovnik u potpunosti avio-destinacija, naglašena je važnost osiguranja pretpostavki za slijetanje međunarodnih letova na Zračnu luku Dubrovnik.

U tom smislu, na sastanku je bilo riječi o omogućavanju slijetanja charter letova kao privatnih zrakoplova s područja Europske unije i Velike Britanije u Zračnu luku Dubrovnik te mogućnosti uplovljavanja mega jahti. Usto, bilo je riječi i o projektu izgradnje novog putničkog terminala u luci Dubrovnik.

Zaključeno je kako će zajedničko djelovanje, povoljna epidemiološka situacija, kao i paket mjera pomoći gospodarstvu koji je donijela Vlada Republike Hrvatske, omogućiti stabilno poslovanje gospodarstvenicima u turističkom sektoru.

O novom putničkom terminalu u Luci Gruž s ministrom Butkovićem

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković održao je u Zagrebu radni sastanak s ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem na temu projekta izgradnje novog putničkog terminala u Luci Gruž. Gradonačelnik je istaknuo kako je cilj Grada Dubrovnika da Dubrovnik dobije moderan putnički terminal za brodove na kružnim putovanjima koji bi omogućio da postane home port destinacija, što bi imalo višestruke pozitivne učinke na dubrovačko gospodarstvo. Nadalje, istaknuta je volja Luke Dubrovnik d.d koja je zainteresirana da bude nositelj navedene investicije.

Na sastanku su, uz gradonačelnika, sudjelovali i direktor Luke Dubrovnik Željko Raguž, ravnatelj Lučke Uprave Blaž Pezo, predsjednik Nadzornog odbora Luke Dubrovnik d.d Hrvoje Kulušić te predsjednik Upravnog vijeća Lučke Uprave Dubrovnik Kristijan Pavić. Navedenom sastanku prethodio je sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem na kojem je također bilo riječi o izgradnji novog putničkog terminala u Luci Dubrovnik te je također istaknuta zainteresiranost Luke Dubrovnik za ovaj projekt. 

Ponovno kreće brodska linija Gruž – Gornje čelo

Od petka 15. svibnja Grad Dubrovnik, putem Upravnog odjela za turizam, gospodarstvo i more, ponovno uspostavlja brodsku liniju Gruž – Gornje čelo. Prvi polazak broda Europa iz Gruža je u 6.30 sati, a javni brodski prijevoz od gruške luke do Kalamote i obrnuto odvijat će se dva puta dnevno.

Raspored plovidbe definiran je na način da će od ponedjeljka do petka brod kretati iz gruške luke u 6.30 te u 15.30 sati, a povratak iz Gornjeg Čela predviđen je u 7 odnosno u 16 sati. Subotom i nedjeljom zadržana je popodnevna satnica, a jutarnji polazak je nešto kasnije. Polazak iz gruške luke je u 9 te u 15.30, dok je povratak iz Gornjeg Čela u 9.30 odnosno u 16 sati.

Vožnja je besplatna za učenike i umirovljenike, odrasle osobe s prebivalištem na otoku kartu plaćaju 10 kuna po smjeru, dok je za nerezidente cijena 20 kuna po smjeru. Putnički brod „Europa“ kapaciteta je 63 putnika (od čega 33 putnika u zatvorenom prostoru) te je prilagođen i zimskim uvjetima plovidbe.

Počelo postavljanje brana u moru na kupalištima

S približavanjem sezone kupanja počelo je i postavljanje psiholoških brana u moru na 30 plaža i kupališta na području Grada Dubrovnika, koje nisu pod koncesijama. Postavlja ih Ronilački klub Dubrovnik, kao ugovorni izvršitelj usluge koja uključuje i održavanje i skidanja psiholoških brana te redoviti pregled njihovog stanja.

Grad Dubrovnik svake godine ulaže znatna sredstva u održavanje i nabavu novih brana kako bi se korisnici kupališta osjećali što sigurnije, a pozivaju se građani ukoliko uoče da je došlo do njihovih oštećenja o tome obavijeste nadležni Upravni odjel za turizam, gospodarstvo i more.

S obzirom da su psihološke brane isključivo vlasništvo Grada Dubrovnika, nitko osim ugovornog izvršitelja usluge nije ih ovlašten pomicati ili mijenjati opseg zaštićenog područja te se ujedno moli građane da bilo kakve intervencije neovlaštenih trećih osoba prijave nadležnom upravnom odjelu.

Ovaj tjedan krenulo se i sa sezonskim uređenjem plaža. Zbog ograničenih financijskih sredstava radovi će biti reducirani, ali će se kupališta privesti svrsi na optimalan način, uzimajući u obzir činjenicu da su proteklu zimu zabilježena velika oštećenja pod orkanskim udarima valova.

POPULARNI KINESKI TURISTIČKI MJESEČNIK O TURIZMU U DOBA KORONE Traveller: Dubrovnik kao primjer mudrosti i učinkovitosti u borbi s epidemijama

Kineski turistički mjesečnik Traveller objavio je priču o povijesti karantene te je pritom najveći naglasak stavio na Dubrovnik odnosno njegova povijesna iskustva u borbi s raznim epidemijama i to još od 14. stoljeća.

Povod ovoj poučnoj povijesnoj priči u Travelleru, jednom od najpopularnijih turističkih časopisa u Kini,  jest aktualna situacija s virusom COVID-19 te njegovom utjecaju na turizam.

Europa je u prošlosti, navodi ovaj časopis, nekoliko puta bila suočena s epidemijama, a ulazne točke bolesti bile su luke poput Venecije, Genove i Dubrovnika. Sama ideja karantene kao načina borbe protiv raznih epidemija začeta je u Dubrovniku još 1377. godine, kada su donesene prve na svijetu poznate zdravstvene odredbe u tom smislu. Časopis uz ilustraciju navodi da su trgovački brodovi tako provodili 30 dana u karanteni na otocima Mrkanu i Bobari. Iako je danas Dubrovnik jedan od najpoznatijih turističkih centara Europe, Traveller navodi da je povijest grada izuzetno zanimljiva, a odluke koje su se donosile prije šest stoljeća „bile su mudre, razumne i učinkovite“.

– Isticanje Dubrovnika u međunarodnim turističkim medijima kao pozitivan primjer, uz priznanje o znanju i sposobnosti naših predaka, još je jedan ‘vjetar u leđa’ za oporavak turizma i vraćanja života u vrijeme prije epidemije. Stoga nas vesele upravo ovakve vijesti – rekao je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković o članku u Travelleru.

U sklopu Europskog projekta „Grad ZA djecu“ nabavljena sportska oprema za vrtiće Pile, Ciciban i Palčica vrijedna 220 tisuća kuna

U sklopu EU projekta  „Grad ZA djecu – poboljšanje usluga i uvjeta za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na području grada Dubrovnika“ nabavljena je oprema za provođenje sportskog programa u tri dječja vrtića.

Sportsku opremu vrijednosti 220 tisuća kuna financirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a ista je nabavljena za dječje vrtiće „Pile“, „Ciciban“ i „Palčica“.

Naime,  projekt  “Grad ZA djecu“ ukupne vrijednosti 14.080.986,10 kuna u potpunosti  je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.

Podsjetimo, europskim sredstvima u sklopu navedenog projekta uvedena je usluga poslijepodnevne smjene, kao i rad subotom u određenim dječjim vrtićima, pružanje usluge u vrtiću na Lopudu i tijekom ljeta, zaposlili su se brojni odgojitelji, asistenti, djelatnici u tehničkom osoblju i u drugom stručnom kadru poput psihologa te se financiraju i brojne edukacije usmjerene ka jačanju stručnih kompetencija za kojim je stručna služba vrtića iskazala interes. Nabavljena je i oprema za uređenje igrališta u sklopu Dječjeg vrtića Pile u vrijednosti od 270 tisuća kuna, kao i informatička oprema za Dječji vrtić Pčelica u Novoj Mokošici – video nadzor, prijenosno računalo i projektor. 

 




Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *